کوردستان فردا
پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ۱۵:۵۴

بازار دام بوکان به علت شیوع تب برفکی تعطیل شد

رئیس شبکه دامپزشکی بوکان گفت: به علت شیوع بیماری تب برفکی در منطقه، بازار میدان دواب و دام این شهرستان از روز/شنبه/ ۱۵ اردیبهشت ماه تا اطلاع بعدی تعطیل اعلام شد.

اسماعیل محمدیانی افزود: این اقدام پیشگیرانه با توجه به تاثیر نقل و انتقال دام و میدان های دواب در شیوع این بیماری که به تلفات و تحمیل خسارت سنگین اقتصادی به صنعت دامپروری منجر می شود، انجام شده است.
وی دامه داد: با این اقدام فرصت واکسینه کردن دام ها و جلوگیری از ورود دام های خارج از شهرستان میسر می شود.
رئیس شبکه دامپزشکی بوکان اظهار کرد: وجود این بیماری در روزهای اخیر باعث به بار آمدن خسارت های جزئی به دامداران شهرستان بوکان شده است.
محمدیانی اضافه کرد: برای جلوگیری از گسترش بیماری و اپیدمی شدن آن تاکنون در فاز نخست ۹۲ درصد دام های سنگین که بالغ بر ۱۵ هزار و ۴۵۰ راس دام بوده، واکسینه شدند و فاز دوم آن نیز در سطح شهرستان آغاز شده است.
وی در خصوص واکسن دام های سبک اظهار کرد: بیش از ۱۱۰ هزار راس دام سبک طی سال جاری علیه تب برفکی در بوکان واکسینه شده اند.
به گزارش ایرنا، در بوکان ۱۶ هزار راس دام سنگین و حدود ۱۶۰ هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) وجود دارد.
تب برفکی یا ‘بیماری دهان و پا’ (Foot-and-Mouth Disease) یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانوادهٔ گاوسانان می شود.
این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت ۲ تا سه روز تب شدید ایجاد کرده و سپس تاول هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می کند و ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود.
این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می شوند.
این بیماری به عنوان طاعون صنعت دامداری محسوب می شود.
کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه کردن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم کردن میلیون ها راس دام است.
میدان دواب بوکان یکی از بزرگترین میدان های خرید و فروش دام سبک و سنگین در شمال غرب کشور است.