کوردستان فردا
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۳۲

بصیرت، رسالتی ماندگار در عرصه رسانه

اصغر عبدی فر

«پیروزی انقلاب اسلامی یک پیروزی معجزه گونه با عنایت وحدت کلمه بود.» امام خمینی(ره)
باتوجه به شرایط دنیای امروز؛ غرب سرمایه گذاری کلانی در حوزه رسانه ها انجام داده است که با اجتماع و برنامه ریزی خوب در این زمینه می توانیم فعالیت های ویژه ایی بر علیه رسانه های معاند انجام دهیم. وظیفه رسانه‌ها، روشنگری، بصیرت افزایی و معرفت بخشی به جامعه است.
نقش مثبت یا منفی رسانه به عنوان خواص در تحولات جامعه در انقلاب به خوبی مشهود است حتی در زمان قبل از انقلاب که شبکه های اجتماعی وجود نداشت، این رسانه ها بودند که نقش خود را به خوبی ایفا کردند به عنوان مثال این مطبوعات بودند که کشتار ۱۷ شهریور میدان ژاله را برملا کردند.
رسانه‌ها بابیان دستاوردهای نظام و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نقش مهمی در وحدت و همدلی آحاد جامعه دارند و باید و بدین منظور از هیچ کوششی دریغ نکنند. دشمنان انقلاب با استفاده از ابزار رسانه تمام تلاش خود را برای ایجاد ناامیدی در جامعه و از بین بردن هویت اسلامی و ایرانی مردم‌دارند و این موضوع نقش رسانه‌ها را در برابر این هجمه پررنگ‌تر می‌کند.
رسانه ها موج دهی به افکار عمومی را به خوبی انجام می دادند و در دوران دفاع مقدس پیام رسانی صادقانه از عملیات هایی را برعهده داشتند. رسانه ها افکار عمومی را جهت می دهند و اگر جهت دهی درستی باشد تحول مثبت را در جامعه شاهد خواهیم بود و اگر به عکس حرکت کنند سستی و رخوت در جامعه حاکم می شود کمااینکه در دوران انقلاب اسلامی شاهد رویش هایی خوبی در افراد رسانه ای بوده ایم.
بصیرت انقلابی به واسطه اصحاب رسانه باید نشر بیابد و اگر فتنه گران قصد فتنه گری داشتند مردم باید با آن بصیرتی که در جامعه نشر داده شده به پا خیزند. رسانه های خارجی همواره بدنبال فضا سازی و سیاه نمایی علیه انقلاب اسلامی هستند. آنچه برای آنها مهم است کم رنگ نشان دادن حضور مردم در صحنه های مختلف انقلاب است تا به این ترتیب در ابتدا به ارکان نظام ضربه وارد کنند و سپس نظام را به استحاله درآورند.
باتوجه به این که در آستانه نهم دیماه، روز ملی بصیرت قرار داریم، در گذر زمان فعلی اهمیت فعالیت رسانه ای در مسیر مقابله با استکبار و مستکبران بیش از پیش شده است چه آن که اساساً در راستای بصیرت افزایی و آگاهی بخشی به مردم، نیاز به رسانه متعهد و انقلابی به شدت احساس می شود.
متاسفانه در حال حاضر گاهی برخی از رسانه ها در انعکاس اخبار و ارائه اطلاعات به مردم به نوعی در زمین دشمن بازی می کنند، مثل تلاش برای پاسخ به برخی شایعات که دامن زدن به آن ها اتفاقاً هدف دشمن است و حال آن که ما باید بر اساس واقعیت ها به مردم آگاهی بخشی بدهیم.
البته مسلم است که در فضای رسانه ای هر کس بر اساس مقتضیات رسانه و زاویه نگاه و رویکرد خود به فعالیت می پردازد اما خیلی اوقات می شود با وجود عنایت به تفاوت همین زاویه نگاه رسانه ای، بهترین عملکرد را هم داشت و در مسیر دفاع از ارزش ها و آرمان های انقلاب گام های بهتر و موثرتری برداشت.