کوردستان فردا
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۳۲

بلاتکلیفی فعالیت تاکسی های اینترنتی در بوکان/ مقابله یا تعامل؟

به دنبال رونق گرفتن فعالیت تاکسی های اینترنتی در کشور، یک شرکت تاکسی اینترنتی در بوکان فعالیت خود را آغاز کرد که به دنبال اعتراض تاکسی داران ، دفتر این شرکت پلمپ شد.

به گزارش خبرنگار کردستان فردا ،با رونق گرفتن فضای مجازی بسیاری از افراد تلاش کردند از این ابزار در راستای کسب و کار استفاده کرده و از فرصت پیش آمده در اینترنت برای رزق و روزی خود و خانواده شان بهره گیرند.

یکی از مشاغلی که با رونق گرفتن فضای مجازی روز افزون شد، تاکسی های اینترنتی بود که فعالیت آنها در شهر بوکان مدتی است با مشکلاتی روبرو شده است؛ چند روز پیش تاکسی داران بوکانی در اعتراض به فعالیت شرکت تاکسی اینترنتی ماکسیم در بوکان ، جلو فرمانداری این شهر تجمع کردند که در نهایت با دستور دادستانی دفتر این شرکت در بوکان پلمپ شد.حال این اقدام پرسخ های فراوانی را برای شهروندان به وجود آورده است و فعالیت این شرکت در بوکان در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

شهروندی در این مورد به خبرنگار کردستان فردا، گفت: تاکنون چندین بار تجربه استفاده از سرویس های درخواست اینترنتی تاکسی در سایر شهر ها را داشته ام و به نظرم توانسته اند رضایت عمومی مردم را جلب کنند که امیدوارم مسئولان شهرستان با در نظر گرفتن خواست عموم مردم، به موضوع تاکسی های اینترنتی در بوکان ورود پیدا کنند.

شهروند دیگری می گوید: تاکسی اینترنتی کاملاً همسو با خواست و شرایط شهروندان است اما باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از خانواده های بوکانی از راه جابجایی مسافر امرار معاش می کنند و اگر این شرکت ها با تاکسی داران به تعامل برسند، خواست عموم مردم نیز محقق می گردد.

فعالیت سرویس های تاکسی اینترنتی در گرو ایجاد بستری برای نظارت شهرداری

بابک رستم پور شهردار بوکان گفت: بر اساس ماده ۳۲ قانون راهنمایی و رانندگی کشور ، نظارت بر حمل و نقل شهری بر عهده شهرداری ها است اما در چهارچوب فعالیت شرکت های تاکسی اینترنتی ، بستر های نظارت شهرداری فراهم نشده است و این امر باعث شده است که فعالیت آن ها در شهر های کوچک دچار مشکل گردد.

رستم پور افزود: با توجه به اینکه فعالیت تاکسی های گردشی و دربستی ، دچار یک نوع بی نظمی سراسری شده است و همچنین آژانس های مسافربری به دلایلی همچون تعطیلی دفاتر، نبود پارکینگ و عدم ارایه کشیک، عملاً جایگاه واقعی خود را از دست داده اند، سرویس های درخواست اینترنتی تاکسی می توانند این خلاء را پر کنند و فعالیت خود را از سر بگیرند ،به شرطی که باعث رکود کسب و کار تاکسی داران نشوند و همچنین بستر و شیوه نامه های لازم برای نظارت شهرداری بر فعالیت آنها فراهم و تدوین شود.

فعالیت ماکسیم نیازی به اخذ مجوزی جداگانه ندارد

آرمین کریمی مدیر توسعه و عملیات شرکت ماکسیم نیز، با بیان اینکه این سامانه‌ درخواست خودرو فعالیت خود را در ایران با دریافت همه مجوز های قانونی از جمله پروانه کسب از اتحادیه کشوری کسب‌و کارهای مجازی، زیرنظر اتاق اصناف و تأییدیه اماکن از پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا آغاز کرده و همواره بر قانونی بودن فعالیتش تأکید کرده است، یادآور شد: سامانه درخواست خودرو ماکسیم پیش از آغاز فعالیت با توجه به ماده ۸۷ قانون نظام صنفی و آیین‌نامه مربوط به این ماده از اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی مربوطه در تهران مجوز کشوری کسب کرده است. براساس این مجوز و تأیید مرکز اصناف و بازرگانان ایران، فعالیت ماکسیم در همه شهرهای ایران مجاز است و نیاز به اخذ مجوزی جداگانه نیست.

وی تاکید کرد: هدف ماکسیم از حضور در شهرهای مختلف ایران از جمله بوکان ارائه خدمات ارزان به مسافران، افزایش درآمد رانندگان و ارائه خدمات نوین حمل‌ونقل شهری به صاحبان مشاغل فعال در این حوزه است و هم‌اکنون در بسیاری از شهرها همکاری خود را با مؤسسات کرایه اتومبیل محلی آغاز کرده و برنامه‌ریزی‌ های بلند مدتی برای این بخش از فعالیت خود در نظر گرفته است.

کریمی افزود: بی‌شک سنگ‌ اندازی در مسیر فعالیت سامانه‌ های درخواست خودرو موجب ناتوانی مردم در استفاده از این خدمات، برخورداری رانندگان مایل به همکاری با ماکسیم از این منبع کسب درآمد و نیز توقف ورود سرمایه به شهرهای مقصد از راه این سامانه‌ ها می‌شود.

هر کسب وکاری که با نوآوری مقابله کند، محکوم به فنا خواهد بود

حسن عبدی دکترای اقتصاد و پژوهشگر حوزه کارآفرینی، در گفتگو با خبرنگار کردستان فردا با بیان اینکه اقتصاد دیجیتال و کسب و کار های استارت آپی که تاکسی های اینترنتی را هم شامل می شود ، سرنوشت بلامنازع آینده کسب و کار و اقتصاد می باشد و مقابله با این کسب و کار راه به جای نمی برد، تصریح کرد: در طول تاریخ مدل های کسب و کار مرتب در حال نوآوری و تغییر بوده است و خواهد بود و اگر کسب و کاری بخواهد در مقابل نوآوری های که به نفع مشتری و مصرف کننده است مقابله کند و نخواهد در مدل کسب و کار خود تغییرات ایجاد کند ، محکوم به فنا خواهد بود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: این کسب و کارها که از محیط وب و شبکه به نفع خود استفاده می کنند، تمامی کسب و کارهای سنتی را در ارزش های پیشنهادی به مشتری، کانال های دسترسی به مشتری، ارتباط با مشتری و … به چالش خواهند کشید ؛ بنابراین باید همه کسب و کارها خود را با تغییرات هماهنگ و حتی جلوتر و به عنوان پیشاهنگ شروع به حرکت نمایند تا در دنیای رقابتی امروز بتوانند ماندگار باشند.

امید است مسئولان شهرستانی در بوکان، با رعایت اصل عدالت در تصمیم گیری و در نظر گرفتن تقاضا و مطالبات عموم شهروندان ، تاکسی داران و شرکت های تاکسی اینترنتی ، تصمیمات شایسته را در این مورد اخذ نمایند.

گزارش از فاتح استادعبداله پور