کوردستان فردا
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۴۳

بی‌توجهی به بخش خصوصی در کردستان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: متاسفانه بی‌توجهی به بخش خصوصی اقتصاد کردستان را ضعیف کرده است و اگر قصد توسعه منطقه را داریم باید ظرفیت‌های بخش خصوصی به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

سیدکمال حسینی در نشست بخش دولت با فعالان بخش خصوصی کردستان که با حضور دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران با عراق و سوریه در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: استان کردستان علی‌رغم ظرفیت‌های بخش کشاورزی، صنعت و معدن در شاخص‌های اقتصادی کشور جایگاه خوبی را ندارد.

وی افزود: بی‌توجهی به ظرفیت‌های بخش خصوصی آسیب‌هایی را به اقتصاد کردستان وارد کرده است و انتظار داریم این نگاه‌ها به عدالت اقتصادی و توسعه فراگیر گسیل یابد.

حسینی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار کرد: در میان جنگ‌ها و آشوب‌ها کشور ایران جزیره امن بوده است و امروز کردستان بر اساس شاخص‌های مردمی یکی از امن ترین و متعهدترین استان‌های کشور است.

وی افزود: انتظار داریم شرایط سخت افزاری و نرم‌افزاری به عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های فعالان بخش خصوصی مدنظر قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج اظهار داشت: از سرگیری فعالیت مرز سیف سقز و رسمی شدن مرز سیرانبند، ضرورت ایجاد تردد مرزی برای بازرگانان دو طرف و ایجاد شرکت‌های حمل و نقل مشترک از جمله انتظارات فعالان بخش خصوصی از دولتمردان است.

در ادامه این نشست نیز تعدادی از فعالان بخش خصوصی کردستان مباحثی را پیرامون بازنگری در تعهدات ارزی دولت در مبادلات با طرف عراقی، عوارض گمرکی بر کالاهای ایرانی و تسهیل امور حمل و نقل تجار و بازرگانان دو طرف بیان کردند.