کوردستان فردا
پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ۱۵:۵۲

رئیس بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان:

بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان به ۱۵ تخت LDR مجهز می شود

رئیس بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان گفت: بیمارستان بوکان به ۱۵ تخت LDR مجهز می شود که می تواند روند زایمان طبیعی را در این شهرستان رو به افزایش قرار دهد.

صلاح الدین قادر زاده در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه و مطبوعات اظهار کرد: خوشبختانه در پی تلاش های خستگی ناپذیر مدیر بخش بهداشت و درمان شهرستان بوکان و محمد قسیم عثمانی نماینده شهرستان بوکان در مجلس شورای اسلامی بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان احداث ۱۵ تخت LDR را در دستور کار خود قرار داد که در محوطه زنان و زایمان این بیمارستان احداث می شود.

وی با اشاره به اهمیت فراوان این طرح خاطر نشان کرد: متاسفانه مردم به عمل های سزارین و زایمان غیر طبیعی در چند سال اخیر روی آورده اند که هم برای مادر باردار و هم برای نوزاد بسیار نا مناسب و خطرناک است به همین جهت مسئولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان دریافت اخذ مجوز تجهیز و احداث بخش زایمان بیمارستان شهید دکتر قلی پور این شهرستان به ۱۵ تخت LDR را در دستور کار خود قرار دادند و خوشبختانه این طرح در حال اجرا است.

قادرزاده همچنین گفت: یکی از مواردی که برای کارکنان بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان از اهمیت فراوانی برخوردار است سلامت جسمی و روحی و روانی مادران باردار بوده که در همین راستا این مرکز درمانی از پنج پزشک متخصص زنان و زایمان بهر می برد و دو پزشک در این مرکز به صورت تمام وقت فعالیت می کنند و در تمامی ساعات شبانه روز آماده ارائه خدمات پزشکی و درمانی به مادران باردار هستند.

وی در ادامه افزود: هر روز به طور متوسط ۱۳ مادر باردار جهت انجام و دریافت خدمات پزشکی به این واحد خدمات درمانی مراجعه می کنند که توسط پزشکان و کادر درمانی و پرستاری مورد معاینه و انجام خدمات پزشکی قرار می گیرند.

رئیس بیمارستان شهید دکتر قلی پور با تاکید بر خطرات زایمان سزارین و جراحی اضافه کرد: این که بخش زنان و زایمان این بیمارستان به تخت LDR مجهز شود می تواند موجب زمینه سازی رغبت به انجام زایمان طبیعی شود زیرا در صورت تجهیز این بخش به تخت های LDR مادران بارداری که توسط پزشک تشخیص داده شوند که جهت زایمان طبیعی مشکلی ندارند نمی توانند مجوز زایمان سزارین و غیر طبیعی را بگیرند و تنها از طریق زایش طبیعی می توانند وضع حمل کنند.

وی در خصوص پرسش خبرنگار فارس مبنی بر چگونگی تجهیز و شرایط تخت های LDR گفت: بهش LDR به این شیوه خواهد بود که هر تخت در اتاقی به مساحت ۳۰ متر مربع خواهد بود که فضای قابل توجهی هست و در هر اتاق تمامی امکانات رفاهی و سلامتی از قبیل تخت همراه و تلویزیون و یخچال و مبل و سایر اقلام رفاهی گنجانده شده است و بیمار می تواند در انتخاب همراه در موقع زایمان آزادانه عمل کند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: طرح تجهیز بخش زنان و زایمان بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان باید دو سال پیش راه اندازی می شد اما قرار بود با ظرفیت کمتری نسبت به ظرفیت ۱۵ تخت باشد به همین دلیل با تلاش ها و‌ پیگیری های مسئولین و مدیر بخش بهداشت و درمان شهرستان بوکان و محمد قسیم عثمان نماینده مردم بوکان ‌در مجلس شورای اسلامی به ۱۵تخت ارتقا پیدا کرد و اکنون در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس بیمارستان شهید دکتر قلی پور گفت: به عنوان یک پزشک از تمامی بانوان و مادران باردار خواستار هستیم تا با زایمان سزارین و جراحی سلامت و تندرستی نوزاد و مادر را با خطر مواجه نکنند و همانند مادرانمان در گذشته به زایمان و زایش طبیعی روی بیاورند تا بتوانند شاهد بهترین و صحیح ترین وضع حمل باشند که دارای کمترین خطرات از لحاظ پزشکی بوده زیرا سزارین و زایمان غیر طبیعی اکنون در تمام جهان مردود است.