کوردستان فردا
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۵

تجربه حضور جوانان در شوراهای شهر و توسعه پایدار

حسین نقاشی

سعدی(رضی الله عنه) در حکایتی از باب “ضعف و پیری” در کتاب مُفخّم گلستان از احوال پیری دنیا دیده میگوید که در طلب دختری جوان با او همسخن شده است ومی گوید:

«بخت بلندت یار بود و چشم بختت بیدار که به صحبت پیری افتادی پخته،پرورده،جهان دیده، آرمیده، گرم و سرد چشیده،نیک و بد آزموده که حق صحبت بداند و شرط مودّت به جای آورد،مشفق و مهربان،خوش طبع و شیرین زبان نه گرفتار آمدی به دست جوانی معجب،خیره رای، سرتیز، سبک پای که هر دم هوسی پزد و هر لحظه رایی زند و هر شب جایی خسبد و هر روز یاری گیرد خلاف پیران که به عقل و ادب زندگانی کنند نه به مقتضای جهل جوانی»

این مقدار به گمانم خلاصه ای از رای و نظر کسر قابل توجهی از مدیران و تصمیم سازان نهادهای اجرایی، نظارتی و تقنینی ماست که گمان دارند نسل پیشتر که نسبت خود را با آنان مرتبه ی “پدر و فرزندی” میدانند، ناپخته، گرم و سرد روزگار نچشیده و بی تدبیر یا دستم کم تدبیرند.

حال آنکه با وقوع انقلاب اسلامی در ایران و بخصوص با استعفای دولت موقت، با توجه به تکانه ی ایدولوژیک و سیاسی که در سامانه سیاسی کشور به وقوع پیوست، نهاد دیوانی کشور نیز دستخوش تحول شد.

مدیران سطوح عالی و گاه میانی فراری یا معزول و مطرود شدند و جای آنان را جوانانی گرفتند که یا تازه فارغ التحصیل بودند یا همچنان عنوان دانشجو را داشتند و با اغماض می توان گفت که تنها محدودی از آنان تجربه کار در سطح دولتی یا بخش خصوصی و بازار را داشته اند.

هرچند انقلاب و مناسبات پیش و پس از آن در زمره “امور استثنایی” قلمداد میشود، با این حال در همان مقطع کسانی چون مرحوم مهدی بازرگان معتقد بودند که برای پیشبرد امور اداری و اجرایی کشور نیاز به تخصص و تجربه است.

سخنی که بر دل جوانان انقلابی مشتاق به خدمت به مردم و میهن خوش نمی نشست. حالا بخش قابل ملاحظه ای از همان جوانان گذشته مدافع حفظ تداوم مدیریت های اجرایی و نظارتی حتی در سنین بازنشستگی هستند که در خوشبینانه ترین صورت به دلیل عدم اعتماد به توانمندی های دانشی و اجرایی نسل جوان تر است.

این در حالی است که به طور ملموسی میزان تحصیلات و انگیزه کار اجرایی و حتی تقنینی این جوان ترها در حوزه های مختلف نسبت به آنچه جوانان دیروز و پیرترهای امروز حایز آن بودند، بیشتر نباشد، کمتر نیست.

با این حال رشد رو به تزاید فارغ التحصیلان دانشگاههای معتبر کشور که در این سالها در سطوح کارشناسی و یا بخش خصوصی در حوزه های مختلف کسب تجربه کرده اند از یک سو و از سوی دیگر جو عمومی انتقادی که نسبت به تداوم مدیریت نسل پیشین در افکار عمومی ایجاد شده، موجبات تغییراتی در رویکردهای حاکم ایجاد کرده است که تصویب و نهایی شدن “طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان” پاسخی به این مطالبه عمومی به نظر میرسد./