کوردستان فردا
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۳۲

جواب انتقاد زندان است

در باور فرماندار شهرستان دیواندره(آقای توان) که نور چشمی بزرگان دولت تدبیر و امید در کردستان هستند، جواب انتقاد؛ زندانی کردن منتقد است براساس این اعمال می توان گفت این فرماندار دوست دارند در شهرستانی ریاست کنند که همه شهروندان لال باشند و کور، لال به این معنی که نگویند بالای چشم آقای نور چشمی و غیر بوی در کردستان ابرو است و کور به این معنی که بی خدمت رسانی این حضرتعالی را نبینند.

شاید این پاراگراف بیانگر یکی از منفورترین و ناموفق ترین دوران های مدیریتی جعفر توان در استان کردستان باشد: «بعد از اختلاف نظر های فراوان میان شورای شهر مریوان و جعفر توان و اعتراضاتی که اخیرا در سطح شهر نسبت به عملکرد توان شده و باتوجه به خودسوزی کارگر شهرداری که در دفتر او اتفاق افتاده بود، توان تصمیم به استعفا گرفت.»

جعفر توان یکی از مدیران غیربومی و چرخشی در استان کردستان است که سابقه مدیریت او از مریوان آغاز و پس از گذر از شهرهای، بانه، سقز و بوکان در بهمن ماه ۹۵ به دیواندره رسید. او در همان روزهای ابتدای تصدی فرمانداری دیواندره طبق عادت اکثر مدیران دولتی ژست مردمی بودن، تلاش و نقدپذیری به خود گرفت و همه طیف‌ها و گروه های مردمی را به همکاری دعوت کرد اما دیری نپایید دوباره طبق عادت اکثر مدیران که چند صباحی از مدیریتشان می‌گذرد طغیان‌گر می‌شوند، غرور و تکبر او را مغلوب خود کرد؛ تا جایی که توان دیگر در مسیر کارش نه نقدی را قبول می‌کرد و نه تاب تحمل نقدپذیر را داشت!

شهر دیواندره از دیرباز یکی از شهرستان های محروم استان کردستان بوده و به سبب عدم توجه مدیران و کار بدستان در برهه‌های مختلف همچنان غبار محرومیت بر چهره این شهرستان خودنمایی می‌کند و این وضعیت همواره مورد انتقاد منتقدین و دلسوزان حقیقی این شهرستان بوده است.

جعفر توان فرماندار دیواندره برخلاف وعده هایی که داد نتوانست اقدامی موثر برای زدودن غبار محرومیت از چهره این شهرستان داشته باشد و بهمن ما امسال در حالی دو سالگی فرماندار شدنش در دیواندره را جشن می گیرد که با چالش ها و انتقادات زیادی در این شهرستان مواجه است.

گمان می‌رفت که جعفر توان حادثه روز۲۰ مرداد سال ۸۸ و خودسوزی کارگر شهرداری مریوان در دفتر کارش را به یک عبرت مدیرتی برای آینده خود تبدیل کند اما این اتفاق نیفتاد و این روزها خبرهایی از دیواندره واصل می‌شود که علارغم تمام نارضایتی‌هایی که متوجه جناب فرماندار است او به این نارضایتی‌ها توجهی ندارد و حتی در اقدامی غیردموکراتیک نیز یک منتقد و فعال رسانه‌ای را با پرونده‌سازی (ادعای فرد زندانی شده) روانه زندان کرده و با این حرکت برای منتقدین شاخ و نشان کشیده تا بدانند عاقبت انتقاد در شهرستان دیواندره جایی جز زندان نیست.

گویا جناب توان پرونده‌سازانی در اطراف دارد که برای منتقدین به وضعیت شهرستان دیواندره پرونده‌سازی کرده و آنها را به پشت میله های زندان روانه می‌کنند. طیف‌های مختلف مردمی معتقدند که باید فرماندار غیربومی دیواندره با تمام احزاب سیاسی و فعالین فرهنگی و مدنی شهرستان همفکری داشته بشد؛ باید در برنامه های فرهنگی حضور بیابد و با نمایندگان شهرستان در مجلس همسویی داشته باشد و از نیروهای جوان و بومی در پست‌های مدیرتی حمایت کند و با شهرداری و شورای شهر همکاری و تعامل داشته باشد! که ظاهراً هیچکدام از اینها را ندارد!

این روزها، توان روزهای خالی از عملکرد خود را در دیواندره سپری می‌کند و دستگاه‌های نظارتی و نهادهای بازرسی کماکان نظاره گر این وضعیت در دیار چشمه های جوشان هستند و باید منتظر ماند و دید که یکه‌تازی‌های جناب فرماندار تا به کی ادامه خواهد داشت؟!

منبع:کرتودی