کوردستان فردا
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۶

غار قلایچی یکی از زیباترین و بزرگترین غار های طبیعی کشور به شمار می رود که بحث سرمایه گذاری و بهره برداری گردشگری از آن، در چند سال گذشته آغار شده و تا به امروز واکنش های متفاوتی را در پی داشته است.

غار قلایچی و چالشی به نام سرمایه گذاری!

خبرگزاری کردستان فردا،غار قلایچی در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بوکان و در مجاورت محوطه باستانی قلایچی که مرکز حکومت و زندگی یکی از تمدن های بزرگ به نام مانا بوده است، قرار دارد؛قلایچی غاری فنی است که پیمایش آن مستلزم به داشتن تجهیزات و توانایی تخصصی غارنوردی است.

کشف پر رمز و رازترین مکان نامکشوف بوکان

غار قلایچی با دهانه ای بزرگ به قطر هشت متر،سال‌ها با داستان‌های فراوان پر رمز و رازترین مکان نامکشوف بوکان بود تا اینکه در سال ۱۳۸۱ نخستین تیم منتخب از کوهنوردان بوکان با جسارت و از جان گذشتگی زیاد موفق به فرود از چاه نخست این غار به طول ۱۱۰ متر شده و توانستند حس کنجکاوی اهالی منطقه را تا حدودی ارضا کنند.

سپس در سال ۱۳۸۴ تیم مجهزتری به سرپرستی زنده یاد مقبل هنرپژوه کوهنورد عضو تیم ملی، توانست سه تالار عظیم این غار را بعد از چاه مورد شناسایی و طول مسیر پیمایش شده این غار را به حدود ۳۰۰ متر برساند؛ بعدها این سه تالار به نام های کازیوه، مقبل هنرپژوه و کردستان نامگذاری شدند.در تالار های اول و دوم این غار، چندین حوضچه آبی، تونل،تزئینات آهکی کوچک و بزرگ وجود دارد و همچنین در تالار سوم که یکی از بزرگترین تالار های مکشوف ایران است، دریاچه نسبتاً بزرگی قرار دارد که به نام دریاچه خزر نامگذاری شده است.

از آن سال به بعد تیم هایی وارد این غار شده و هرکدام مقداری از آن را بازدید کردند تا بالاخره تیمی از باشگاه سنگنوردان بوکان موفق به پیشروی بیشتر و نقشه برداری حدود ۴۰۰ متر ازاین غار برای اولین‌بار شدند.

غار قلایچی و طرح بهره برداری گردشگری از آن

سال ۱۳۹۵ گروهی از مهندسان عضو دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان بوکان، با تاسیس شرکتی تحت عنوان شرکت تعاونی مانا ولات بوکان، برای ارائه طرح بهره برداری گردشگری و سرمایه گذاری در غار قلایچی اعلام آمادگی کردند و پس از موافقت نهاد های مربوطه در شهرستان، این طرح برای تایید نهایی به استان ارجاع داده شد.

طرح بهره برداری گردشگری از غار قلایچی با موافقت اداره کل منابع طبیعی و همچنین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، روبرو شد؛ در این میان اداره کل حفاظت از محیط زیست استان، مخالفت خود با این طرح ، به دلیل احتمال ایجاد تغییرات در اکوسیستم غار، اعلام کرد، در حالی که شرکت سرمایه گذار ادعا دارد که مطالعات کاملی در زمینه اکوسیستم این غار داشته است و طرح بهره برداری از آن نیز توسط افراد متخصص تدوین شده است و سرمایه گذار تضمین می دهد که در صورت اجرای طرح، هیچ آسیبی به اکوسیستم آن نرسد.

واکنش ها به طرح بهره برداری گردشگری از عمیق ترین چاه طبیعی ایران

از سال ۱۳۹۵ تاکنون ارایه این طرح واکنش های زیادی در پی داشته است، اعضای کارگروه غارشناسی کشور، انجمن غارنوردی وغارشناسی کشور و همچنین تعدادی از فعالان محیط زیستی، در اظهار نظرها و مصاحبه های مختلف، مخالفت خود را با هرگونه بهره برداری از غار قلایچی اعلام کرده اند.

موافقان نیز معتقد هستند که با توجه به اینکه این طرح، توسط متخصصان و کارشناسان حوزه های مرتبط با آن تدوین شده است، ملاحضات زیست محیطی در آن رعایت شده و عملاً آسیبی به اکوسیستم غار نمی رسد و برای کلیه خطرات و مشکلات پیش رو، راه حل های اصولی پیش بینی شده است.

سرمایه گذاری در قلایچی،پرونده ای که همچنان باز است!

حاشیه ها، موافقت ها و مخالفت ها با این طرح، با گذشت بیش از دو سال از ارائه آن، همچنان پابرجا است و شرکت سرمایه گذار نیز که هزینه های زیادی بابت مطالعات این طرح متحمل شده است، همچنان در انتظار موافقت مسئولان مربوطه است.

اسماعیل رحیمی سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوکان گفت: باتوجه به اینکه در اجرای این طرح، سرمایه گذار متعهد به رعایت ملاحضات محیط زیستی و حفظ اکوسیستم غار می شود، انتظار می رود مسئولان محیط زیست استان در تصمیم خود درباره این طرح، تجدید نظر کنند.

وی افزود: در صورت بهره برداری گردشگری از غارقلایچی، این مکان به یکی از مهمترین قطب های گردشگری استان تبدیل می شود و نقش بسزایی در اقتصاد و گردشگری شهرستان بوکان خواهد داشت.

منصور محمودنژاد مدیرعامل شرکت متقاضی سرمایه گذاری در غار قلایچی نیز گفت: هدف از ارائه این طرح، جذب گردشگر و اشتغالزایی می باشد و این شرکت تضمین می دهد که در صورت اجرای طرح، هیچگونه آسیبی به اکوسیستم غار نرسد.

وی افزود: در صورت موافقت اداره کل حفاظت از محیط زیست استان با طرح مذکور، با احداث آسانسور و ایجاد محفظه شیشه ای در غار، امکان بازدید گردشگران را بدون اینکه کوچکترین آسیبی به غار برسد، به وجود می آوریم.

 

حجت جباری معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان غربی گفت: تمامی اقدامات مربوط به غارها در کشور، بایستی در کارگروه غارشناسی کشور و استان، تایید و مصوب شود و با توجه به این که کمیته فنی غارشناسی استان، غار قلایچی را رده حفاظتی یک یا همان غار با درجه حساسیت بالا، قرار داده است تا اعلام نتیجه نهایی مطالعات مربوط به این غار و تایید این رده بندی در کارگروه کشوری، امکان هرگونه بهره برداری از این غار وجود ندارد.

جباری تصریح کرد: اظهار نظر نهایی در مورد غار قلایچی و هرگونه بهره برداری از آن، پس از اتمام مطالعات آن که سه تا شش ماه آینده به پایان می رسد، اعلام می شود.

با توجه به اهمیت مسائل محیط زیستی در این غار و در عین حال پتاسیل گردشگری بالای آن، انتظار می رود مسئولان و نهادهای مرتبط استان، با مطالعات و برسی های دقیق ، تصمیم نهایی خود را در مورد طرح بهره برداری گردشگری از غار قلایچی اخذ نمایند.

گزارش از فاتح استاد عبدالله پور