کوردستان فردا
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۳۲

محموله ۱۱ تنی چوب قاچاق در بوکان کشف شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان از کشف و ضبط محموله ۱۱ تنی چوب قاچاق در این شهرستان خبرداد.

سیامک صدقی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان در گفتگو با خبرنگار کردستان فردا ،اظهار داشت: در ساعت ۱۵ دیروز (یکشنبه) برابر تماس تلفنی مردم آگاه این شهرستان، مبنی بر عبور کامیون قاچاق چوب و همکاری دلسوزانه و صمیمانه جناب سرهنگ نوراللهی مسئول کالای قاچاق شهرستان بوکان محموله تناژ ۱۱ تنی درخت بید کشف و ضبط گردید.

وی افزود: بنا بر اظهارات راننده کامیون، این محموله از یکی از روستا‌های خارج از سطح شهرستان بوکان مابین مهاباد و سردشت به نام “قلاجوق” برداشت شده بود، که پس از کشف آن، به کالای قاچاق و تعزیرات تحویل داده شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان گفت: اگر محل قطع درختان در داخل محدوده شهرستان باشد، در صورت درخواست متخلف مبنی بر عدم ارجاع پرونده به دادگستری، برای هر اصله درخت ۳۰ تا ۹۰ میلیون ریال جریمه اخذ می‌شود و در صورت موافقت اداره کل استان، پس از جریمه و اخذ تعهد محضری مبنی بر عدم تکرار، پرونده در اداره مختومه می‌گردد، اما در صورتی که متخلف مایل به مختومه شدن پرونده نباشد و همچنین اگر برای بار دوم مرتکب تخلف شود، پرونده به دادگاه ارجاع داده می‌شود که مجازات بار دوم اقدام، متاسفانه اغلب زندان را در پی خواهد داشت.

صدقی با بیان اینکه با هرگونه قطع درختان در عرصه‌های منابع طبیعی به شدت برخورد خواهد شد و جهت هرگونه حمل و نقل چوب، باید مجوز اداره منابع طبیعی اخذ گردد در غیر این صورت کالای چاقاق محسوب می‌شود، یادآور شد: برای قطع درختان باغی و کشتی که در زمین‌های زراعی قرار دارند، دریافت مجوز قطع از جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی و آبیخزداری الزامی است.

وی با بیان اینکه درختان بید در مسیل‌ها بهترین سازه‌های طبیعی آبخیزداری هستند و خاک را در محل تثبیت می‌کنند، تاکید کرد: با حذف درختان بید در مسیل‌ها بایستی منتظر خسارات ویرانگر سیل و شستن خاک‌های زراعی و تغییرات شدید مسیر رودخانه سیمینه رود باشیم.

سیامک صدقی با اشاره به اینکه برای بریدن گون‌ها هم اخیرا مجازاتی برابر درختان در نظر گرفته شده است، ادامه داد: با تخریب عرصه‌های منابع طبیعی، محیط زیست جانوری به خطر می‌افتد و همچنین بحث اجرای قانون هوای پاک و سالم نیز منتفی می‌گردد.

وی اذعان کرد: در خواست ما از قوه قضائیه دستور مجازات جایگزین حبس به نفع اهداف منابع طبیعی، همچون خرید نهال و در اختیار قرار دادن آن به سمن‌ها، جمع آوری زباله، نصب بنر‌ها و تابلو‌های هشدار منابع طبیعی، کاشت نهال و کار در اداره منابع طبیعی است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان با یادآوری اینکه در این شهرستان بیش از ۱۳۱ هزار هکتار مراتع ملی وجود دارد که ۱۱۰ هکتار آن، ذخیره گاه جنگلی می‌باشد، یادآور شد: سامانه ۱۵۰۴ آماده دریافت اطلاعات و گزارش‌های مردمی در زمینه تخریب، تصرف و آتش سوزی منابع طبیعی است.