کوردستان فردا
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ۱۹:۲۶

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی انتخاب با خودتان

سردبیر

ایرانیان باستان معتقد بودند که نباید چرک و پلیدی سال کهنه را تحویل نوروز دهند و چون رفع همه آلودگی ها با شستشو برای آنها ممکن نبود لذا علاوه بر آب به عنصر آتش نیز روی می آوردند و چون آتش را مظهر و عامل پاکـی می دانستند با آتش زدن هیزم به از بین بردن لـوازم غیر قابل استفاده و ضد عفونی کردن محل زندگی خود می پرداختند.
در دوران کهن در شب چهارشنبه سوری، با روشن کردن سه کوپه آتش به یاد سه پند بزرگ ایرانیان، « اندیشه نیک »، « گفتار نیک » و « کردار نیک » مراسمی ویژه ای برگزار می‌شد. خانواده های ایرانی در این شب به خانه مسن ترین فرد فامیل می‌روند و به خوردن آجیل سرگرم می‌شوند. شکل اصلی و اولیه مراسمی از نوع سنتی، آرام و خانوادگی دقیقـا منطبق بر آیین سنتی و اصیل است.
در سال‌های اخیر پدیده‌های فاقد شباهت با نوع سنتی و اصیل آن همراه با رفتارهای آزاردهنده در قالب رفت و آمد غیر متعارف وسایل نقلیه و مانورهای بسیار خطرناک و کنترل نشده آنان، تخلفات خطرناک رانندگی، پرتاب ترقه و دست‌سازهای محترقه و آتش‌زا، تجمع همراه با رفتارهای آزاردهنده افراد و انسداد خیابان‌ها، پیاده‌رو‌ها و میدان‌ها، مزاحمت برای بانوان تخریب خودروها و اموال عمومی انجام می‌شود.گزارشات تکان دهنده‌ای از نابینایی و ناشنوایی کودکان، سکته‌های قلبی در افراد مسن و سقط جنین در زنان باردار دریافت می‌شود. قطع دست و پا، و انگشتان، سوختگی‌های عمیق اعضای مختلف بدن، نابینایی و گاه مرگ از جمله آثار به جای مانده از این روز است.
*پیشگیری از حوادث ناشی از چهارشنبه سوری
هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می‌تواند زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پیداشته باشد.
ممکن است موضوع ایمنی و پیشگیری از حوادث مربوط به چهارشنبه سوری، در بدو امربرای گروه سنی نوجوانان زیاد جالب نباشد، چرا که آنها مجبورند مقداری محدودیت درترقه بازی، فشفشه بازی و آتش بازی خود متحمل شوند ولی می‌توان با نشان دادن این موضوع که این امر با زندگی آنها مرتبط است، آموزش در این زمینه را برای آنها جالبتر کرد. حادثه برای هرکسی اتفاق می افتد. در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب می‌بینند. اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوری می‌توان جلوگیری کرد.
باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتشبازی آسیب پذیرهستند. آموزش آسیب پذیری در مقابل خطرات مذکور، از اهمیت خاصی برخوردار است.
*والدین در تهیه وسایل آتشبازی بی‌خطر فرزندانشان را همراهی نمایند. کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.
*از نگهداری موادمحترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل، زیر زمین، محل کار و … جداًجلوگیری کنید.
*از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیارکم، در جیب لباس و کیف جداً خودداری کنید.
*همیشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتی الامکان جعبه کمک‌های اولیه در دسترس باشد.
*مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید.
در صورت بروز هرگونه حریق و یا حادثه ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با:
شماره تلفن ۱۱۵ مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی
شماره تلفن ۱۲۵ ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی
قانون چه می‌گوید؟
به استناد قانون مجازات اسلامی هرگونه قاچاق، خرید و فروش و… مواد منفجره و محترقه بطور غیر مجاز جرم محسوب و مرتکب آن به مجازات مندرج در قانون محکوم می‌شود.
ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی:
هرکسی با هیاهو، جنجال، حرکات غیر متعارف یا با تعرض با افراد، مخل نظم و آرامش عمومی گردد و یا مردم را از فعالیت باز دارد، به حبس از سه ماه تا یک سال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.