کوردستان فردا
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ۰۱:۳۵

کارانه پزشکان و پرستاران بوکانی از یک سال گذشته پرداخت نشده است

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان گفت: متاسفانه تاکنون کارانه پرستاران بوکانی و پزشکان متخصص به مدت بیش از یک سال است که پرداخت نشده است.

محمد عباسی، اظهار کرد: بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان تنها می تواند در زمینه خدمات درمانی و آموزشی فعالیت انجام دهد و در مقابل نیز نمی تواند خودسرانه اقدام به استخدامی و به کارگیری اعضا کند زیرا تمامی موارد بیمارستانی دارای چارت مخصوص سازمانی است.

وی با اشاره به موضوع چالش برانگیز آموزش و استخدامی دانش آموختگان کمک پرستاری تصریح کرد: رشته کمک پرستاری توسط چند نهاد از جمله سازمان نظام پرستاری تأیید و سامان دهی شد که قرار از این بود تا دارندگان معدل بالا در مدرک دیپلم در رشته کمک پرستاری شرکت کرده و طی آموزش های مربوطه در این خصوص به کار گرفته شوند.

عباسی همچنین افزود: بنا به درخواستی که از شبکه بهداشت مهاباد شده بود اقدام به آموزش داوطلبان و کار آموختگان رشته کمک پرستاری به صورت عملی در بخش های مختلف خدماتی و درمانی در این بیمارستان کرده و بنابراین وظیفه ما تنها آموزش داوطلبان بوده و نمی توان استخدامی یا کارگزینی برای آنان انجام بدهیم.

وی در خصوص فضای آموزشی درمانی بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان گفت: به جرأت می توان گفت که بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان یکی از بهترین بیمارستان های کشور و استان از لحاظ خدمات درمانی و آموزشی است که دارای اساتید و کادر بسیار کار آزموده و با تجربه نیز بوده و از لحاظ تجهیزات پزشکی نیز دارای ابزار و دستگاه هایی است که در کمتر بیمارستانی در کشور می توان پیدا کرد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان همچنین با اشاره به کارگیری و جذب تعدادی نیرو به شیوه روز مزد اعلام کرد: شبکه بهداشت و درمان بوکان در توانمان داشت تا تعداد ۲۵ نفر نیروی خدماتی به کار گیرد که این نیروهای روز مزد و فاقد استخدامی رسمی بودند و از قبل نیز به آنها گفته شده بود که در طول کار هر لحظه امکان بر هم خوردن همکاری آنان با بیمارستان وجود دارد.

وی در ادامه اضافه کرد: مشکلات اقتصادی امروز در تمام ادارات و ارگان های دولتی و خصوصی به یک معضل و بحران تبدیل شده و به همین جهت بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان نیز نمی توانست از عهده تامین حقوق افراد به کار گرفته بر بیاید به همین جهت ناچار به لغو ادامه همکاری با این افراد شد، هر چند همگی مسئولان بیمارستان از این اقدام بسیار متاثر و ناراحت شدند.

عباسی با بیان میزان درآمد بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان گفت: متأسفانه بیمارستان مبالغی را به بعضی از دستگاه ها و نهاد ها بدهکار است اما بدهی های زیادی هم‌در خصوص بیمارستان وجود دارد که آن ها هم انجام نشده، مانند بدهی بیمه های خدمات درمانی و رفاهی به بیمارستان که شامل مبلغ قابل توجهی خواهد بود و حتی بیشتر از مبلغ بدهی بیمارستان است.

وی با اشاره به تلاش ها و دلسوزی های کارکنان بیمارستان شهید دکتر قلی پور و شبکه بهداشت و درمان این شهرستان اظهار کرد: متاسفانه قادر به پرداخت حقوق و حق الزحمه بسیاری از کارکنان بیمارستان نشده زیرا بیمارستان با مشکلات عدیده مالی رو به رو است اما در مقابل نیز بیمارستان شاهد تحولات بزرگی در زمینه خرید و تجهیزات و مجهز کردن بخش های مختلف جهت خدمت رسانی بهتر و به روزتر برای مراجعین و بیماران بوده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان همچنین بیان کرد: متاسفانه تاکنون کارانه پرستاران به مدت یک سال است که پرداخت نشده است و با وجود اهمیت و دلسوزی فراوانی که کارکنان بخش پرستاری جهت درمان و مراقبت های پزشکی در خصوص بیماران انجام می دهند اما متاسفانه قادر به پرداخت کارانه آنان نشده و این تنها مختص بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان نیست بلکه تمام کشور و بیمارستان های موجود در استان آذربایجان غربی با آن مواجه اند.

وی همچنین در ادامه به موضوع دیرکرد پرداخت کارانه کارکنان بیمارستان و شبکه بهداشت و درمان گفت: با توجه به این که پزشکان یکی از اساسی ترین اعضای بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند و در صورت نبود آنان مراکز درمانی با اخلال رو به رو می شوند اما تا کنون ۱۴ ماه است که کارانه پزشکان متخصص نیز پرداخت نشده و کارانه کارکنان بخش های دیگر بیمارستان و مرکز شبکه بهداشت و درمان نیز ۱۲ ماه است که پرداخت نشده است و همکاران ما تا اکنون با صبر و شکیبایی به تلاش و خدمات خود به مراجعین ادامه داده اند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان تصریح کرد: در خصوص پیگیری های رسانه ها و با توجه به درخواست و نیاز بیماران و مراجعین به درمان و خدمات پزشکی خوشبختانه کلینیک ویژه تخصصی در این شهرستان به اتمام رسیده است و تمامی تجهیزات پزشکی و درمانی آنها نیز تأمین و فراهم شده و‌ آماده خدمات رسانی به مراجعین و همشهریان است.