کوردستان فردا
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۳۲

کارنوال نزاع سگ‌ها در بوکان متلاشی شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: با همراهی نیروی انتظامی، کارناوال بزرگ نزاع سگ‌ها در این شهرستان متلاشی شد.

🔸رحیم عبدالکریمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان در گفتگو با خبرنگار کردستان فردا،اظهار داشت: با حضور به موقع اداره حفاظت محیط زیست و همراهی نیروی انتظامی، کارناوال بزرگ نزاع سگ‌ها در روستای تکانتپه این شهرستان متلاشی شد.

🔹وی افزود: با مشارکت چندین گروه از استان‌های مختلف قرار بود در روستای تکانتپه و به میزبانی یکی از افراد روستا چنین میدانی برگزار شود که به محض اطلاع، یگان حفاظت این اداره، با هماهنگی نیروی انتظامی به این موضوع ورود پیدا کرد و حضور به موقع باعث متواری شدن متخلفان و برگزار نشدن به اصطلاح مسابقه نزاع سگ‌ها گردید.

🔸عبدالکریمی ضمن تاکید بر برسی و پیگیری در مورد عاملان این اجتماع غیر اخلاقی، نسبت به تکرار هرگونه اقدامی از این دست، که منجر به حیوان آزاری و جریحه دار شدن اذهان عمومی شود، هشدار داد.

🔹پدیده “نزاع سگ ها” تجارتی خشونت آمیز است که در قالب آن صاحبان سگ‌ها با بوی خون حیوانات را تحریک می‌کنند و با نا دیده گرفتن حقوق حیوانات آن‌ها را برای دعوا و مبارزه به میدان مسابقه می‌فرستند.

🔸این در حالی است که مدافعان حقوق حیوانات بر این باورند که ایجاد درد و رنج برای حیوانات نادرست است و نباید این موجودات حتی برای توسعه زندگی انسان مورد آزار و اذیت قرار بگیرند. اما عده‌ای نه تنها این موضوع را نادیده گرفته اند بلکه پا را فراتر گذاشته و با آزار و اذیت حیوانات به دنبال تجارت و یا تفریح هستند و حقوق حیوانات را زیر پا می‌گذارند.

🔹مسابقات نزاع سگ‌ها به عنوان یکی از مصادیق نادیده گرفتن حقوق حیوانات به شمار می‌رود که بار‌ها از سوی دوستداران طبیعت و حامیان حقوق حیوانات سخت مورد نکوهش و مذمت قرار گرفته است؛ اقدامی که طی آن صاحبان سگ‌ها این حیوانات خود را به میدان می‌آورند و بعد از پیدا کردن رقیب آن‌ها را به جان هم می‌اندازند و تا زمانی که یکی از سگ‌ها فرار نکند، کشته نشود و یا صاحب آن شکست را نپذیرند، جنگ خونین ادامه دارد.