کوردستان فردا
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ۰۱:۳۲

گزارش: صابر چهرقانی

کاهش سطح سدی در برابر رهاسازی آب به دریاچه ارومیه

کمبود منابع آبی به علت کاهش بارندگی و به ویژه نبود برف در کوه ها و سرچشمه ها، آب رودخانه ها و ورودی سدهای آذربایجان غربی را تحت تاثیر قرار داده و کاهش سطح این مایه حیات در مخازن سدها به سدی در برابر رهاسازی مضاعف آب به سمت دریاچه ارومیه تبدیل شده است.

سال آبی ۱۳۹۶- ۱۳۹۷ به اذعان بسیاری از کارشناسان، کم بارش ترین سال آبی در حداقل نیم قرن گذشته به شمار می رود و با وجود بارش های خوب انتهای فصل زمستان و ابتدای فصل بهار بسیاری از نقاط کشور با کم آبی و مقدمات خشکسالی تابستانی رو به رو است.
آذربایجان غربی نیز همچون دیگر استان های کشور با کاهش بارش های زمستانی، پاییزی و حتی بهاری مواجه شده و نقطه حائز اهمیت در این خصوص کمبود قابل توجه بارش برف به ویژه در کوه ها بود که نگرانی های کارشناسان را موجب شد.
در چند سال گذشته با آغاز فصل بهار و ریزش آب های کوهستانی به سمت مخازن سدها در آذربایجان غربی، موضوع رهاسازی آب به سمت دریاچه نیز مطرح و به طور معمول میلیون ها مترمکعب آب پشت چند سد اقماری با هدف افزایش حجم آب به سمت دریاچه سرازیر می شد.
امسال نیز در نخستین گام حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب از چهار سد اقماری به سمت دریاچه سرازیر شد ولی گام دوم این امر با وجود اعلام شرکت آب منطقه ای و ستاد احیا به ثمر ننشست و در ابتدای راه متوقف شد.
در اطلاعیه ای که در این خصوص از سوی روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی صادر شده، آمده است: در حال حاضر به علت کاهش قابل توجه آورد رودخانه ها و به تبع آن کاهش حجم ذخایر آبی سدهای استان عملیات رهاسازی و انتقال آب از سدها به سمت دریاچه ارومیه متوقف شده است.
در این مرحله میزان رهاسازی از سد مهاباد ۱۲ میلیون متر مکعب، از سد شهرچای ۱۵ میلیون متر مکعب، از سد کاظمی بوکان ۲۵ میلیون متر و از سد ساروق تکاب به میزان ۱۰ میلیون متر مکعب پیش‌بینی شده بود.
البته وضعیت دریاچه ارومیه نیز تعریفی ندارد و با وجود تثبیت نسبی آب این دریاچه، تراز آبی آن نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش یافته است.
این دریاچه طبق آمار ثبت شده حدود چهار سانتیمتر از تراز سال گذشته پایین تر است و بیش از پیش به ورودی روان آب ها برای افزایش ارتفاع نیازمند است.
در کنار این آمار، از جمله مهمترین آمار موجود می توان به حجم مخازن سدها در آذربایجان غربی اشاره کرد که از ۱۳ سد موجود، ۶ سد با کاهش تراز نسبت به سال گذشته مواجه است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از کاهش حجم مخزن ۶ سد در استان نسبت به زمان مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: این سدها شامل بوکان، ماکو، زولا و دریک سلماس، شهرچای ارومیه و حسنلوی نقده بوده که از این تعداد پنج سد به عنوان سدهای اقماری دریاچه ارومیه مطرح است.
کیومرث دانشجو افزود: میزان کاهش حجم مخازن این ۶ سد حدود ۱۳۵ میلیون مترمکعب است که بیشترین میزان کاهش به سد بوکان با ۹۰ میلیون مترمکعب اختصاص دارد.
با توجه به کمبود بارش، کاهش آورد رودخانه ها، کاهش مخازن سدها و نیاز آبی بخش کشاورزی و دریاچه ارومیه، همه بخش ها، مردم، رسانه ها و فعالان زیست محیطی دست به دست هم بدهند تا زمینه حل مشکل فراهم شده و از جیره بندی آب در همه بخش ها جلوگیری شود.