کوردستان فردا
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۱

۲۳ سبزی کار متخلف کردستانی به دستگاه قضایی معرفی شدند

معاون حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: برای نخستین بار ۲۳ سبزی کار متخلف بخاطر تخلف در تولید محصول به دستگاه قضایی استان معرفی شدند.

محمد غفوری اظهار داشت: محصول تولید شده این سبزیکاران برای ۲ سال متمادی مورد ارزیابی قرار گرفت و از نظر استفاده غیرمجاز از کود شیمیایی و سموم، متخلف شناخته شدند.
وی افزود: محصول این سبزیکاران در شهرستان های سنندج، سقز و دهگلان در ۲ سال متمادی منطبق بر استانداردهای معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی نبود.
غفوری با اشاره به تشکیل گشت های ویژه با همکاری معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید کرد: برای نخستین بار است در سطح کشور، نمونه برداری از محصولات کشاورزی در سر مزرعه انجام می شود.
معاون حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: در گذشته نمونه برداری از محصولات کشاورزی در میادین عرضه تره بار انجام می شد که در این روش مزرعه و کشاورز مشخص نبودند.
وی اضافه کرد: کارشناسان هنگام بازدید و نمونه برداری از مزارع به صورت چهره به چهره کشاورزان را در خصوص استفاده صحیح و به موقع از سموم و کود شیمیایی آموزش می دهند.
در استان کردستان سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هکتار از مزارع آبی به کشت سبزی اختصاص می یابد و در حدود ۳۰۰ نفر در این بخش فعالیت می کنند.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم در این رابطه گفت: نمونه برداری از محصولات کشاورزی در مزرعه از سال ۹۵ در استان شروع شد و در سال نخست در ۱۵۰ نقطه این نمونه برداری ها صورت گرفت.
کامبیز حسن زاده اظهار داشت: سال گذشته نیز ۲۰۷ مورد نمونه برداری از محصولات کشاورزی از جمله گندم، توت فرنگی، پیاز و سیب زمینی انجام شد و امسال با هماهنگی جهاد کشاورزی برنامه ریزی برای نمونه برداری از ۳۰۰ نقطه استان صورت گرفته است.
استان کردستان با یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین مستعد کشاورزی دارد که از این مقدار ۱۲۳ هزار هکتار به صورت آبی کشت و سالانه بیش از ۲٫۵ میلیون تُن انواع محصول در این استان برداشت می شود.