کوردستان فردا
پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ۱۵:۵۱

۴۵۰ حلقه سمندر کردستانی در بوکان سرشماری شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان به پایش زیستگاه سمندر کردستانی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: ۴۵۰ حلقه از این گونه نادر جانوری که در معرض خطر انقراض قرار دارد، سرشماری شد.

محمد احمدی افزود: گروهی از کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست این تعداد سمندر را در ارتفاعات ‘سارد’ از توابع بخش مرکزی بوکان سرشماری کردند.
وی با اشاره به اینکه مطلوب ترین زیستگاه سمندر کردستانی در جنوب آذربایجان غربی و در شهرستان بوکان قرار دارد، گفت: این پایش به مدت ۲ روز به کمک کارشناسان آذربایجان غربی صورت گرفت.
وی ادامه داد: این جانور اکنون جزو گونه‌های در خطر انقراض بوده و در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت ‘IUCN’ طبقه‌بندی شده است.
وی اظهار کرد: پراکنش جهانی سمندر کردستانی محدود به کشورهای ایران (غرب و شمال غرب)، عراق (شمال شرق) و ترکیه (جنوب شرق) است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان اضافه کرد: بر اساس گزارش های پیشین سمندر کردستانی با نام علمی (Neurergus.microspilotus) تنها در استان های کرمانشاه و کردستان و در داخل چشمه‌ها و رودهای واقع در دره های عمیق سلسله جبال زاگرس مرکزی مشاهده شده بود.
در سال ۱۳۸۶ شمسی سمندر کردستانی در شهرستان سردشت از توابع آذربایجان غربی مشاهده و گزارش شد و به دنبال آن زیستگاه های دیگر این گونه جانوری در بوکان مورد شناسایی قرار گرفت.
سمندر کردستانی از راسته دوزیستان دمدار و خانواده ‘سالاماندریده’ (سمندرها) بوده که سه گونه از آنها در ایران وجود دارد که این گونه ها در لیست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در دسته به شدت در معرض خطر انقراض طبقه بندی شده و زیستگاه آن چشمه سارها، جویبارها و آب های روان و زلال است.
خشکسالی، گرمایش جهانی، آلودگی آب توسط کودهای شیمیایی، تخریب و تغییر وضعیت چشمه‌ها توسط روستائیان، کشاورزان و دامداران از جمله تهدیدهایی است که سمندر کردستانی را در معرض انقراض قرار می دهد.