دوشنبه, 05 فروردين 1398
شناسه خبر:636

معدن کاوی به چه قیمت!؟؟

  • انداز قلم

معدن کاوی به چه قیمت!؟؟

یادداشت و مقاله

از نظر تاریخی معدن کاوی در جهان همراه با نیاز بنگاههای سرمایه به مواد اولیه برای توسعه صنعتی به یک رشته اقتصادی برای سوداگران سرمایه داری بدل شد. پیرو توسعه صنعتی، وزارت صنعت و معدن نیز به موازات دیگر وزارتخانه ها ضرورت تأسیس یافت. وزارت صنعت و معدن در ایران قریب به 110 سال است، در جهت صنعتی کردن، ایجاد خودکفایی، رفع نیاز از واردات، اشتغال زایی و ارتقای عزت ملی، استقرار یافته است. لاجرم بایستی برای دستیابی به این اهداف، تلاش مستمر نماید.
تعطیلی قریب به هشت هزار کارگاه تولیدی کوچک و بزرگ، افزایش بیش از پیش واردات، نجومی شدن نرخ بیکاری و پیرو آن فقرزدگی اجتماعی، دال بر ناکامی این وزارت خانه در پروڑه تکنوکراتیزه کردن کشور است.

کشور های بزرگ صنعتی که از یک طرف به دلیل حضور قدرتمند انجمن های سبز مردمی از تخریب محیط زیست خویش ناتوانند، از سوی دیگر به سبب وجود مواد خام ارزان در ممالک محتاج به ارز ، خاورمیانه و افریقا را به بازار عرضه مواد اولیه تبدیل کرده اند، از فاکتور اصلی معدنکاوی بی حد و حصر در کشور ما هستند.

معدنکاوی بی رویه به عواقب جبران ناپذیر محیط زیست دامن میزند، چهره طبیعت را به زشت ترین شکل ممکن می آراید، نابودی جنگلها و آبخوانها را که منشا اصلی حیاتند به دنبال دارد و ایجاد توپوگرافی جدیدی می کند که باعث جابجای مسیر هوا و باد میشود و اختلال های اقلیمی در دل اکوسیستم ایجاد میکند. بنابراین طرفنظر از اینکه جامعه اکنون وظیفه حفظ و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی برای نسل آینده را دارد، هم اکنون دود عواقب معدنکاوی در محیط زیست و چشم جامعه حس شده است.
در زاگروس هیچ تپه و کوهی نیست از صدای انفجار تی ان تی ها و غرش تهدید آمیز بلدوزرها هراس به دل نداشته باشد. هیچ موجود زنده ای نیست که خطر انقراضش از آسیب دیدگی محیط زیست تأثیر نگرفته باشد.

وزارت صنعت و معدن کشور در پروسه تنازع بقای خود به معادن کوههای کشور زیاده خواه است.هجوم به کوه طرغه و کلتگه نیز که اخیرا با مقاومت شرافتمندانه مردم روستاها حومه روبرو شده است، در راستای کاریابی برای این وزارتخانه بی فرجام است.

نظر به اینکه مسئولان شهر به روشنی بر این مشکلات واقفند و اغلب نیز خود بانی این شرایط محیط زیستی در شهر بوکان هستند، شایسته است، مردم شهر و روستا همراه با انجمن های مردمی، خود در رأس مدیریت حفاظت و صیانت از اقلیم خویش باشند، و این تنها راحل ممکن است.

علی مرادی فعال محیط زیست

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

پیشخوان روزنامه ها

وضعیت آب و هوا

نظرسنجی

آیا از عملکرد شهرداری بوکان رضایت دارید؟