دوشنبه, 05 فروردين 1398
شناسه خبر:658

قاچاق ماشین آلات و دستگاههای سنگین در مرزهای غربی کشور

  • انداز قلم

 گزارشی از قاچاق ماشین آلات و دستگاههای سنگین راهسازی از مرزهای کشور به عراق منتشر شده است.
مطابق این گزارش در ماههای گذشته به بهانه فعالیت عمرانی در اقلیم کردستان و اکنون نیز با دستاویز خدمت در ستاد بازسازی عتبات عالیات، ماشین آلات سنگین فعال در راهسازی و ساختمان سازی از کشور خارج و در عراق به بهایی نازل فروخته می شوند.
لازم به ذکر است که این قسم ماشین آلات با ارز تجاری و با کمک از بودجه عمومی وارد کشور شده و در شرایطی که نرخ برابری ریال در برابر دلار به شدت کاهش یافته، خروج آنها از ایران معنایی جز غارت و اتلاف اموال عمومی و صدمه به اقتصاد ملی ندارد.
حاجت به گفتن ندارد که خرید دوباره هریک از آنها و وارد کردنشان به کشور تنها با صرف هزینه های سنگین که گاه به چند برابر بهای فروش آنها در عراق می رسد، ممکن است. تازه باید مشقات غلبه بر انسداد کانالهای مالی و مسیرهای تجاری در شرایط کنونی را هم افزود.
لازم به یادآوری است که حدود 27 سال قبل در طرف عراقی مرز وضعیتی مشابه پدید آمد. با شکست صدام در جنگ کویت و تحریم همه جانبه این کشور ارزش دینار عراقی به شدت در مقابل دلار کاهش پیدا کرد.
با آزادی کردستان عراق و بازگشت جبهه کردستانی به شهرها و هزیمت ارتش عراق، وضعیتی آشفته در منطقه ایجاد شد که البته به کام سودجویان و فرصت طلبان بود.
یکی از پیامدهای این وضع، خروج ماشین آلات سنگین راهسازی و ساختمان سازی و وسایل و ادوات صنعتی از کردستان و ورود آن به ایران گاه به بهایی حدود یک دهم بهای واقعی آن بود.
آن زمان گفته می شد که برخی از مسئولین احزاب کرد در این تجارت مافیایی دست دارند و در طرف ایرانی قضیه هم نام برخی مسئولان و استانداران مرزی برده می شد.
در عمل اما آنچه اتفاق افتاد، فراتر از یک غارت بود و بیشتر به یک سیاست زمین سوخته شباهت داشت. کردستان عراق از هست و نیست ساقط و به مدت یک دهه با محروم شدن از زیرساخت های حیاتی به قهقهرایی وحشتناک رفت.
حساسیت مساله تا جایی بود که گفته می شد صدام حسین موفقیت در مذاکرات با هیات کرد حاضر در بغداد را مشروط به بستن مرزها و جلوگیری از غارت بیشتر منابع عمومی کشور کرده است.
سودجویان البته همان زمان شرط صدام را با استدلالهای وطن پرستانه! مردود شمرده و غارتگری خود را توجیه می کردند.
این وضعیت البته اقتصاد سیاسی کردستان ایران را هم بی نصیب نگذاشت و به نوعی نسل نخست صاحبان سرمایه از قبل این تجارت آلوده پا به عرصه وجود گذاشتند. نسلی که هرگز نتوانست قواعد و رسوم یک اقتصاد مولد و شفاف را یاد بگیرد.
اکنون با خواندن گزارش پیشگفته و نیز برخی اخبار راجع به هجوم اتباع عراقی به شهرهای مرزی برای انتفاع از " ارزانی ایران " تجربه تلخ سه دهه پیش در خاطره ها زنده می شود.
شاید بعضی بگویند، چیزی که عوض دارد گله ندارد، اما این کافی نیست، جلو ضرر را از هر جا گرفت، منفعت است.

اقتصاد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد