کودکان مریوان و بانه بیشترین آمار سرطان کردستان دارند
تاريخ:  شنبه, ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ کد مطلب :  1169610
کودکان شهرستان های مریوان و بانه مبتلا به سرطان خون، بیشترین مراجعه کنندگان به بیمارستان بعثت سنندج هستند که بارزترین علت مرگ و میر آنها عدم رعایت بهداشت در مرحله درمان است.

به گزارش کردستان فردا، بدن ما از هزاران سلول مختلف تشکیل شده است که این سلول ها در کنار هم بافت ها و اندام های مختلف بدن را می سازند، قابلیت رشد، تکثیر و همانندسازی از ویژگی های سلول زنده است، ساختار ژنتیک هر سلول که مربوط به DNA است، سرعت رشد، تقسیم و زمان مرگ آن را تعیین می کند.
در حالت طبیعی بدن، سلول های فرسوده با سلول های جوان از یک برنامه منظم پیروی می کنند و فرایند رشد و تجدید سلولی به طور ثابت در بدن اتفاق می افتد.
گاهی اوقات تقسیم سلولی در بدن فرد، بدون کنترل و به صورت غیرعادی انجام می شود که رشد غیرعادی و بیش از حد سلول های بافت تومور نامیده می شود که این تومورها می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند.
طبق گفته پزشکان، سلول های سرطانی ممکن است با جریان خون و یا بستر لنفاتیک به مناطق دورتری در بدن منتقل شوند.
احتمال بروز سرطان در سنین مختلف وجود دارد ولی با افزایش سن احتمال آن افزایش می یابد.
بیش از ۲۰۰ نوع متفاوت از سرطان در جهان وجود دارد که هر کدام به شیوه های مختلفی ایجاد می شود، طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، سرطان عامل ۱۳ درصد از مرگ و میرها در دنیا است.
بیماری سرطان انواع مختلفی دارد: کارسینوم «در پوست یا بافت ها آغاز می شود که سطوح اندام های داخلی را می پوشاند»، لنفوم و میلوم «سرطانی است که در دستگاه ایمنی بدن آغاز می شود»، سارکوم «در استخوان، غضروف، بافت چربی، عضله، عروق خونی یا بافت های همبند و پشتیبان آغاز می شود»، لوسمی «نوع دیگری از سرطان است که در بافت های خون ساز مانند مغز استخوان شروع می شود» و سرطان های دستگاه عصبی مرکزی که در بافت مغز و طناب نخاعی ایجاد می شود.
منبع: فارس


کلید واژگان : 
کودکان، مریوان، بانه، آمار، سرطان، کردستان

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظرات کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد  

نام: *
پست الکترونیکی:
نظر شما: *

متن امنیتی
 یادداشت و مقالات

 خط داغ

 تازه ترین عناوین

 پر بیننده ترین ها

 کوردنامه

 روزنامه های سراسری

 ماهنامه بوکانصفحه نخست  |  آرشیــو  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی و اجرا توسط شرکت کیهان افزار