«از خود با خویش» در بوکان افتتاح شد
تاريخ:  شنبه, ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ کد مطلب :  186961
نمایشگاه عکاس بوکانی «ماردین فرجی» با موضوع مستند اجتماعی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار کردستان فردا، در این مراسم، دیروز 14 شهریور ماه 96 نمایشگاه عکس ماردین فرجی با حضور پرشور شهروندان فرهنگ دوست بوکانی و شهرهای اطراف برگزار شد.
از خود باخويش
"گويند كه در سرآغاز كلام بوده اما براى من ، آغاز، هميشه با يك تصوير است. وقتي درباره يك گفتگو فكر مي كنم، هميشه اول تصويري از آن به خاطرم مي آيد. و چيزي كه در عكاسي خيلي دوست دارم ، ثبت يك لحظه واحد است، لحظه اي كاملا گذرا و فرّار، شما عكس را ميگيرد و ثانيه بعد همه چيز تغيير كرده."                                                  
" عباس كيارستمي"

ماردین فرجی متولد 1361 در روستای بغده کندی یکی از روستاهای توابع بوکان دیده به جهان گشود و زندگی و علاقه اش به دنیا هنر وی را به سمت دنیا هنر عکاسی و موسیقی سوق داد. «ماردین» درباره عکاسی و علاقه اش به آن چنین می گوید:
آدمى از همان زمان كه وارد حيطه ى تعقل و تفكر شد،دريافت علاوه بر خوراك و پوشاك و سرپناه به مسائل ديگري نيز بيانديشَد، به تلاش براي مبارزه با ميراي و مرگ جسمى و معنوي خويش همت گماشت و راههايى را از براى مانايى و جاوادانگي آزمود،از اجداد و نياكانمان كه در دوره ى غارنشينى به فكر كشيدن و ثبت خاطرات شكار خود بر پيكره ى سنگى غارها شدند تا به هزاره ى اخير همه در پي جاوادنگي بوده ايم و هستيم. تلاشها و دغدغده ها، آمال و آرزوهـا براى ثبتي دقيق و مستند از روزگار و زمانه،پس از دهه ها و صده ها به ثمر نشست و توانست دويست سال قبل به سرانجامي نيك ختم شود .
عكس با تاريخي دويست ساله متولد شد و توانست خاطرات و سرگذشت مسافران اين كره ى خاكى را در زمان و مكان فريز كند،انسانها و رويدادها را وراى زمان، درون كادري دوبعدي حبس كند و اين شد سرآغاز ماجراجويان و رام كننده هاى نور يا به تعبير امروزى عكاسان عصر جديد.
من نيز همچو اكثر قريب به يقين عاشقان اين مسير از همان كودكي سوداي داشتن دوربيني را داشتم ،از اتفاق زمانه همسايه ديوار به ديوارمان در روستا كه با آنها همچون يك خانواده ى واحد سَر مى كرديم، پسري داشت كه از من ده،دوازده سالى بزرگتر بود دوربين زِنيتي داشت كه بهترين روزهاي زندگيم مي شد آن روزهـاى كه به خانه اشان مى رفتم و يواشكى سروقت دوربينش مي رفتم،پايدنِ دنياى معمول و هميشگىِ اطرافم از ويزور آن دوربين و توصيف آن لحظات جز سخترين واگويهاي زندگيم است،حسي نو و عجيب همراه با هيجان به ديدن دنيا از درون چهارچوبي هاشور خورده ى مقدس بود.بزرگتر كه شدم جبر و نامُراديهـاى روزگار، مرا به سمت قهقهراى يأس و دلمردگى كشاند و زمانه خوابِ مردن روياهايم را مى پروراند،به دور از خود و خويش و خيالهاي كودكي عُمر سپري شد تا آنكه در بازيابي خود در چند سال اخير به عشق سالهاي دور به عرش بازگشتم.با دوربيني كوچك، شروع به بازبيني روزگار ميرا و از دست رفته شدم و دوباره از نو ساختن را با همان دوربين كامپكت كَنونِ پاورشات از سر گرفتم .
دغدغه ها و ديدگاه و نوع بازگويى ام در عكاسي هر چند نو نيستند ولي براي شهر و ملتم متاسفانه تازگي دارد و اكنون ميفهمم كه ما از  اين غافله چه بسيار عقب افتاده ايم.
هرآنچه باليده ناباليده ، كال و نارس،كم و كوتاه هر چه از دور و نزديك آموختم را  در طبق اخلاص نهادم و با دوستداران عكاسي در شهرم قسمت كردم  و محفلى از شيدايان اين راه را گرد آوردم و نامش را "انجمن عكاسي چشم انداز "نهادم.دختران و پسرانى كه اكنون حتي گوي سبقت را از من شيفته ربوده اند و با افتخار اذعان ميدارم كه روزگارى همراهشان بوده ام.
در ابتدای مراسم افتتاح نمایشگاه «ریبین حیدری» مجسمه ساز بوکانی در رابطه با ماردین فرجی و آثارش گفت: رفاقت من با ماردین فرجی به یک دهه می رسد و طبق صمیمیتی که در بین ما وجود دارد عیان است این ازدحام که امروز شما در این سالن می‌بینید فقط مخاطبین عکس‌های این فرد نیستند و اخلاق این شخص در جامعه باعث شده است چنین جمعی امروز در اینجا حضور داشته باشند.
حیدری گفت: هنرمند زمانی به وجود می آید که احساس می کند که مشکلات جامعه از مشکلات خودش در اولویت قرار دارد یعنی شادی و ناراحتی جامعه به یکی از معضلات خودش تبدیل می شود آن را تا زمانی ادامه دهد که آنچه را در طول زمان از جامعه گرفته است دوباره به جامعه برگرداند برای همین است که هنرمند با گذر زمان به یک سرمایه تبدیل می شود ولی در اکثر اوقات این سرمایه ها در اثر گذر زمان به یک زیرخاکی تبدیل می شوند من تاکنون با هیچ کدام از مسئولین شهر روبه رو نشده ام که توانسته باشد با دانش و علم خود با هنرمندان روبه رو شود این هم درد گرانی برای هنرمندان است و هنر عکاسی به نسبت هنرهای دیگر هنری نوپا باشد ولی توانسته است خود را در بین جامعه جا کند تا مردم از این هنر بهره برند.

درمورد اثرهای به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه وی گفت: اثرها در ژانر مستند اجتماعی هستند به طوری که ما در طول شبانه روز با آن روبه رو می شویم و در اینجا جا دارد که خسته نباشید گفت که اقای فرجی توانسته اند آثاری را خلق کنند که ما خود را در آن پیدا می کنیم و امیدوارم که این افراد در جامعه ما افزایش یابند و امیدوارم یک سری افرادی به عنوان مسئول متولد شوند که به این شعور و درک از امور فرهنگی و هنری برسند که بتوانند برگزاری چنین فضاها را در منطقه افزایش دهند.
ماردین فرجی گفت: این اولین نمایشگاه انفرادی بنده در ژانر مستند اجتماعی است قبل از این هم نمایشگاه های گروهی در تهران و بوکان داشته ام.
وی در رابطه با انگیزه خود گفت: هدف بنده از نمایش عکس ها نشان دادن عکس ها در قالب ژانر مستند اجتماعی است که به می‌توان گفت تقریبا این اولین نمایشگاه در شهرستان است که تمامی آثار در یک ژانر و قالب هستند.
وی در رابطه با عکسها نحوه انتخاب عکس های در نمایشگاه گفت: این عکسها که در نمایشگاه می بیند طی چند سال اخیر از شهرهای مختلف و حتی کشورهای مختلف که مسافرت داشته ام جمع آوری شده و توسط مهدی وثوق نیا استاد دانشگاه تهران انتخاب شده است و در این نمایش داده شده است.
لازم به ذکر است این نمایشگاه از 14 الی 23 شهریور ماه در سالن سیمرغ شهرستان بوکان ادامه دارد و بازید برای عموم آزاد است و از 24 الی 31 شهریور ماه به طبقه همکف آموزشگاه هوزان انتقال داده میشود و 20 درصد از فروش این آثار به حساب سالمندان بوکان واریز میگردد.کلید واژگان : 
نمایشگاه، عکس، عکاس، بوکان، ماردین فرجی، افتتاح، از خود با خویش

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظرات کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد  

نام: *
پست الکترونیکی:
نظر شما: *

متن امنیتی
 یادداشت و مقالات

 خط داغ

 تازه ترین عناوین

 پر بیننده ترین ها

 کوردنامه

 روزنامه های سراسری

 ماهنامه بوکانصفحه نخست  |  آرشیــو  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی و اجرا توسط شرکت کیهان افزار