وجود مراکز غربالگری ژنتیک امری اجتناب ناپذیر
تاريخ:  دوشنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ کد مطلب :  276966
چند روز قبل مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان خراسان با حضور در همایش ائمه جماعات و هیات امنای مساجد شهرستان کاشمر به انتقاد از وجود مراکز غربالگری ژنتیک پرداخت و گفت: غربالگری ژنتیک طرحی برای از بین بردن فرزندان است.

به گزارش کردستان فردا، مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی، با بیان اینکه این صحبت مدیر رسیدگی به امور مساجد خراسان در خصوص اینکه غربالگری ژنتیک طرحی برای از بین بردن فرزندان است جای تامل دارد، گفت: سالی 20 تا 30 هزار نفر معلول به دلایل ژنتیکی به جامعه اضافه می‌شوند.
حمیدرضا پوریوسف با اشاره به اینکه هزینه نگهداری هر معلول برای خانواده و جامعه بسیار بالا است، افزود: در غربالگری ژنتیک قبل از تولد با مشاوره‌هایی که انجام می‌شود از تولد افراد معلول پیشگیری می‌شود.
وی با اعلام اینکه بسیاری از این پیشگیری‌ها صرفا حذف فرد از زندگی و یا سقط جنین نیست، بلکه بسیاری مواقع با درمان‌های هدفمند جلوی ایجاد معلولیت‌ها گرفته می‌شود، اظهار کرد: بهترین راهی که می‌شود معلولیت را کنترل کرد، موضوع غربالگری ژنتیک است.
مدیرکل بهزیستی خراسان‌رضوی با بیان اینکه 50 درصد معلولیت‌ها منشاء مادرزادی، ژنتیکی و ارثی دارند، افزود: اعتقاد داریم با هزینه بسیار اندک می‌توان جلوی تولد یک فرزند معلول را گرفت.
وی با اشاره به اینکه قطعأ حضور فرد معلول در جامعه تنش‌ها و آسیب‌های بسیاری را به همراه خواهد داشت، عنوان کرد: وجود مراکز غربالگری ژنتیک برای جلوگیری از معلولیت‌ها امری اجتناب ناپذیر است.
پور یوسف با اعلام اینکه در برنامه توسعه ششم موضوع غربالگری ژنتیکی مطرح و مشاوره‌های ژنتیک به اداره بهزیستی واگذار شده است، گفت: تامین هزینه‌های آزمایش های ژنتیک برای افرادی که بضاعت مالی ندارند به بهزیستی واگذار شده است.
منبع: ایسنا


کلید واژگان : 
مراکز، غربالگری، ژنتیک

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظرات کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد  

نام: *
پست الکترونیکی:
نظر شما: *

متن امنیتی
 یادداشت و مقالات

 خط داغ

 تازه ترین عناوین

 پر بیننده ترین ها

 کوردنامه

 روزنامه های سراسری

 ماهنامه بوکانصفحه نخست  |  آرشیــو  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی و اجرا توسط شرکت کیهان افزار