تشکیل ائتلاف سه‌گانه با هدف احیای تمدن بزرگ اسلامی
تشکیل ائتلاف سه‌گانه با هدف احیای تمدن بزرگ اسلامی
نخست وزیر مالزی طرح همکاری سه کشور اسلامی ترکیه، پاکستان و مالزی را با هدف احیای تمدن بزرگ اسلامی ارائه کرد. ‌

به گزارش کردستان فردا به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی در کنفرانس مطبوعاتی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در آنکارا اظهار کرد: با متحد کردن تفکرات و قدرتمان می‌توانیم تمدن بزرگ اسلامی که روزی وجود داشت را با اقدامات مشترک دو کشور و همکاری پاکستان ارتقا دهیم.

نخست وزیر مالزی با اشاره به چالش‌های متعددی که کشورهای اسلامی با آنها مواجه هستند، تاکید کرد: همه این کشورها باید پیشرفته باشند.

ماهاتیر و اردوغان در این مساله به اتفاق نظر رسیدند که همبستگی میان سه کشور مالزی، ترکیه و پاکستان برای حفظ وحدت جهان اسلام لازم است.

نخست وزیر مالزی با اشاره به اهمیت این نکته که جهان اسلام نباید زیر نفوذ طرف‌های خارجی درآید، گفت: به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم کشورهای اسلامی و دستکم این سه کشور با هم همکاری کنند، به این ترتیب ما خواهیم توانست در زمینه‌های مختلف از جمله مسایل دفاعی با صدای بلند صحبت کنیم.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نیز در توییتی از پیشنهاد ماهاتیر استقبال کرده و آن را یک طرح سه‌گانه مهم خواند که نقش مهمی در تقویت وحدت، همکاری و توسعه در سراسر جهان اسلام خواهد داشت.